Legyen minden ember gyors a hallásra, késedelmes a szólásra, késedelmes a haragra (Jak 1,19)
Arról van szó, hogy miként válaszolunk a hozzánk beérkező ingerekre. Ha hangot hallunk, felkapjuk a fejünket és valamiképpen reagálunk rá. Gyors az észlelés, de mikor válaszolunk?
Isten panaszkodik népére: „…nyitva volt a füled, mégsem hallottál…” (És 32,20) „Beszéltem hozzájuk, de nem hallották…” (Jer 35,17) „Aki hallgat rá, az hallgat rá, aki nem törődik vele… Hiszen engedetlen nép ez!” (Ez 3, 27) Pedig a mindenható Isten szólt a vele szövetségben élő néphez, akik nem voltak képesek meghallani bűnbánatra felhívó szavát. Gyors a hallásra – messze van ettől. Az emberi kapcsolatokban is kommunikációs akadályt jelent, ha nem halljuk, értjük a hozzánk intézett szavakat. Megválaszolatlan levelek (hivatalosak is), elhangzott kérdések, állítások, vagy vádak, értékelések, stb. (azt szoktam mondani, hogy a pletykákat nem hallom meg).
Máskor gyorsak vagyunk a válasszal, szinte indulatos meggondolatlansággal, ettől óv Jakab apostol: „… késedelmes szólás”. Meggondolt, önmagammal megharcolt válasz. A bölcs int: „a sok beszéd ostoba fecsegéssel jár” (Préd 5,2b). Jakab tudja, hogy „ha valaki beszédben nem vétkezik, az tökéletes ember” (3,2). Ezért kell „megrágni” a mondanivalóinkat, még akkor is lehetnek félreértések. Jézus Krisztustól meggondolt válaszok jönnek a sokszor provokatív kérdésekre, vagy néha viszontválaszt kérve nem válaszol (Mt 21, 23-27), mégis hányszor félreértették! Bibliánk sok használható receptet ad beszédünket illetően: „a higgadt válasz elhárítja az indulatot” (Péld 15,1), „beszédetekben az igen legyen igen, a nem pedig nem” (Mt 5, 37), „Beszédetek legyen mindenkor kedves, sóval fűszerezett, hogy így mindenkinek helyesen tudjatok felelni” (Kol 4,6). Érdemes tovább kutatni a beszéddel, szólással kapcsolatban a Szentírásban.
„A harag rossz tanácsadó” – sokszor hallottuk ezt. Pedig a harag egészséges válasz a bennünket felháborító dolgokra, eseményekre. „Ha haragusztok is, ne vétkezzetek, a nap le ne menjen a ti haragotokkal” (Ef 4, 26). A tartós harag viszont mérgez. Jó azt elrendezni naponta. És ha indokolt esetben törne ki rajtunk - ha lehet - jó késleltetni. „Elragad az indulat a bűnösök miatt” – panaszkodik a zsoltáros (119, 53). „A türelmes ember nagyon értelmes” (Péld 14, 29a) – válaszként is felfoghatjuk. „Az ember haragja nem szolgálja az Isten igazságát” (Jk 1,20).
Teológiai hallgató koromban szamizdatként köröztük Artur Mader: Meghallgatni – hallgatni – segíteni című könyvét. A svájci lelkigondozó megértett valamit a fenti igei igazságból. A három kapcsolati állomás alkalmas a gyors meghallásra, hogy meggondoltan szóljunk - és ha lehet - a harag helyett segítsünk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése